Dünyanın 36 ülkesinde geçerliliği olan PTE Academic´i İngiltere´deki üniversitelerin %98´i, Avustralya´daki üniversitelerin ise %100´ü, Amerika ve Kanada´daki 500´den fazla üniversite (Harvard ve Yale dahil), kabul etmektedir.

Dünyanın 36 ülkesinde geçerliliği olan PTE Academic´i İngiltere´deki üniversitelerin %98´i, Avustralya´daki üniversitelerin ise %100´ü, Amerika ve Kanada´daki 500´den fazla üniversite (Harvard ve Yale dahil), kabul etmektedir. PTE Academic sınavı 17 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla Türkiye´de ÖSYM tarafından geçerliliği tanınmış olan ve üniversitelerde İngilizce yeterliliğini kanıtlamak için uygun bulunan bir sınavdır.

PTE Academic (Pearson Test of English), dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı güvenli bir İngilizce dil sınavıdır.

Sınava dilediğiniz zaman girebilir, sonucunuzu 5 iş günü içinde alabilir, sonucunuzu 2 yıl boyunca dilediğiniz kadar paylaşabilir, ücretsiz Türkçe kaynaklardan faydalanabilir, ücretsiz deneme sınavı ile seviyenizi ölçebilir, 2 dolardan başlayan çalışma kaynaklarından yararlanabilir ve ÖSYM tarafından kabul edilmesi sayesinde Türkiye’deki pek çok üniversite ve kurumla paylaşabilirsiniz.

PTE sınavı, İstanbul, Ankara, Adana, Denizli, Diyarbakır ve Kayseri’de PTE Academic sınav merkezlerinde her gün yapılmaktadır1.

Sınav, tek oturumdan oluşan yaklaşık üç saatlik bir sürede tamamlanır. Her bir ekranda o anki bölüm için ne kadar süreniz kaldığını gösteren bir sayaç vardır. 
Sınavın 2. kısmından (Reading) sonra 10 dakikalık bir mola verme hakkına sahipsiniz.

Bazı sorular İngilizce anlama yeterliliğinizi ölçer. Sınavda İngiliz, Amerikan ve Avustralya İngilizcesi gibi çeşitli aksanlar kullanılmaktadır. Konuşma sorularında mikrofona konuşup cevabınızı kaydetmeniz istenecektir. Yazma sorularında cevaplarınızı İngiliz ya da Amerikan İngilizcesi gibi yaygın imla kurallarından herhangi birini kullanarak yazabilirsiniz.

PTE sınav skorlarının TOEFL IBT ve IELTS sınavlarının skorlarıyla karşılaştırılmasını öğrenmek için bu tabloyu inceleyiniz:

PTE sınav skorlarının YDS skorları ile karşılaştırmasını öğrenmek için bu tabloyu inceleyiniz:

IQ Plus Language Academy’de PTE alanında uzmanlaşmış olan Türk ve native öğretmenlerden ders alırsınız.

PTE hazırlık kurslarımıza başlamadan önce Oxford Placement Test ile seviyenizi belirleriz ve size uygun olan sınıfa veya birebir eğitime yönlendiririz.

120 ders eğitim aldığınız kurs boyunca 4 adet deneme sınavına girerek esas sınavda sınav formatı ve grafik ara yüzü ile sıkıntı yaşayarak vakit kaybetmeden her şeyi bilerek sadece sınavınıza konsantre olursunuz.

Kurs boyunca Pearson Yayınları tarafından sınav için özel olarak hazırlanmış kitaplar, dvdler ve deneme sınavlarını kullanırsınız.

Verilen bütün görevleri yerine getiren ve yine de hedef puanlarına2 ulaşamayan öğrencilerimiz hazırlık kursunu ücretsiz olarak tekrar3 ederler.

Kurs günleri ve saatleri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz. 

Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdan sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

1- www.pearsonvue.com/pte/sa adresinden rezervasyon yapabilir ve uygun test günlerini ve lokasyonlarını öğrenebilirsiniz. 
2- Ön hazırlık öğrencilerimiz için hedef puan 50, hazırlık öğrencilerimiz için hedef puan 67dir.
3- Ücretsiz kur tekrar etmesi gereken öğrencilerimiz dersler için hiçbir ücret ödemez, fakat eski materyallerini öğretmenine iade ederek 125 tl karşılığında yeni materyallerini alır. Kur sonunda eski materyalleri öğrencimize tekrar iade edilir. Maksadımız öğrencimizin tekrar ettiği kuru her boyutuyla ilk defa öğreniyormuş gibi hissetmesini sağlamaya çalışmaktır. Kur tekrarına girmek isteyen öğrencilerimiz bu şartları kabul etmiş sayılır. Başarılı olan öğrencilerimizin kur tekrarı yapmak istemesi durumunda derslerine giren Türk ve Native öğretmenlerimizin her ikisinin de onayının alınması gerekir.