IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce´nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce´nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

IELTS sayesinde, yurtdışında yaşamın, eğitimin ve çalışmanın kapılarını açacaksınız. Dünya çapında IELTS, aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı da 9.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dahası, IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

IELTS sınavı, İngilizcenizi yurtdışında başlayacağınız yeni hayatta kullanmanız için tasarlanmıştır. Üç saatten kısa bir sürede, İngilizce dinleme, okuma, yazma ve konuşma beceriniz sınanmış olacaktır.İngilizce konuşma becerinizi sınamanın en etkili yolu, yüz yüze konuşmadır. IELTS, İngilizce iletişim kurma becerinizi teke tek gerçekleştirilen bir konuşma sınavıyla ölçen, yaygın kabul görmüş tek İngilizce dil sınavıdır.

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: 
Dinleme (30 Dakika), 
Okuma (60 Dakika), 
Yazma (60 Dakika) ve 
Konuşma (11-14 Dakika).

Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 gün sonra gerçekleşebilir.

IELTS sınavı 2 modülden oluşmaktadır: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik sınav İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir.

IELTS sınavını ölçmek ve tutarlı bir şekilde sınav puanı belirlemek için 9 bant puanlama sistemi kullanılır. Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma sınavları ayrı puanlandırılıp 1-9 bant sistemi üzerinden ortalama tam puan hesaplanır. IELTS sınavında ‘geçti’ ya da ‘kaldı’ diye bir puanlandırma yoktur. Her eğitim kurumu veya organizasyon kendi IELTS not düzenlemesini kendisi yapmaktadır.

Sınav Sonuç Belgeleri 2 (iki) yıl geçerlidir. Yıl içerisinde istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. İstediğiniz sonucu kullanmakta özgürsünüz.

Sınav sonuçları sınavdan sonraki 13. gün internet sitesinde açıklanır. Sınav sonuç belgeniz sınav sonuçları açıklandığı gün verdiğiniz adreslere postalanmaktadır.

IQ Plus Language Academy’de IELTS sınavına daha önce onlarca kez öğrenci ve sınıf hazırlamış olan deneyimli ve uzman Türk ve native öğretmenlerden ders alırsınız. 
IELTS hazırlık kurslarımıza başlamadan önce Oxford Placement Test ile seviyenizi belirleriz ve size uygun olan sınıfa veya birebir eğitime yönlendiririz.

120 ders eğitim aldığınız kurs boyunca 6 adet deneme sınavına girerek esas sınavda sınav formatı ve grafik ara yüzü ile sıkıntı yaşayarak vakit kaybetmeden her şeyi bilerek sadece sınavınıza konsantre olursunuz.

Kurs boyunca IELTS için özel olarak hazırlanmış ve başarısı kanıtlanmış çeşitli yayınlardan harmanlanan kitaplar, dvdler ve deneme sınavlarını kullanırsınız. Daha fazla çalışma yapacak vaktiniz varsa kütüphanemizdeki IELTS kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

Verilen bütün görevleri yerine getiren ve yine de hedef puanlarına1 ulaşamayan öğrencilerimiz hazırlık kursunu ücretsiz olarak tekrar ederler2.

Genel İngilizce seviyenize göre IELTS’ten nasıl bir skor beklemeniz gerektiğini görmek için bu tabloyu inceleyiniz:

ÖSYM, Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Tablosunda yaptığı değişiklik ile IELTS sınavlarına denklik vermemektedir.3 Fakat birçok özel kurum ve kuruluş eğitim, işe alma, terfi ve dil tazminatı gibi durumlar için IELTS4 skorlarını kabul etmektedir. Detaylı bilgi için sınav puanınızı kullanacağınız kuruma müracaat ediniz.

Kurs günleri ve saatleri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdan sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 1- Ön hazırlık kurslarımız için hedef puan 5.5, hazırlık kurslarımız için hedef puan ise 6.5tir.

2- Ücretsiz kur tekrar etmesi gereken öğrencilerimiz dersler için hiçbir ücret ödemez, fakat eski materyallerini öğretmenine iade ederek 125 tl karşılığında yeni materyallerini alır. Kur sonunda eski materyalleri öğrencimize tekrar iade edilir. Maksadımız öğrencimizin tekrar ettiği kuru her boyutuyla ilk defa öğreniyormuş gibi hissetmesini sağlamaya çalışmaktır. Kur tekrarına girmek isteyen öğrencilerimiz bu şartları kabul etmiş sayılır. Başarılı olan öğrencilerimizin kur tekrarı yapmak istemesi durumunda derslerine giren Türk ve Native öğretmenlerimizin her ikisinin de onayının alınması gerekir.

3- http://osym.gov.tr/belge/1-20631/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri-14022014.html adresinden sınav puanları denkliklerini inceleyebilirsiniz.

4- http://www.ielts.org/ adresinden daha fazla detaylı bilgi alabilirsiniz.