Söz Küçüğün

Sevgili Dostlar, sizlere bu sayımızda da yeni sloganımızla sesleniyoruz. Her yıl yeni bir sloganımız olacağından daha önce söz etmiştik. Dergimiz bundan böyle daha sık periyodlarda ve dijital olarak da yayınlanacaktır. Bunun müjdesini de vermek istiyoruz.

 • Söz Küçüğün

  • 15.11.2018 13:29:40

  Sevgili Dostlar, sizlere bu sayımızda da yeni sloganımızla sesleniyoruz. Her yıl yeni bir sloganımız olacağından daha önce söz etmiştik. Dergimiz bundan böyle daha sık periyodlarda ve dijital olarak da yayınlanacaktır. Bunun müjdesini de vermek istiyoruz.

  Halk arasında, ‘’Su küçüğün, söz büyüğün’’ diye söylenen atasözümüzün doğrusu, birçoğumuzun da bildiği gibi ‘’Sus küçüğün, söz büyüğün’’ dür. Ancak biz birçok atasözümüzün aksine, bunun doğru olmadığına inanıyoruz. Küçüklerimizin söyleyecekleri sözleri olduğunu, dünyayı çocukların gözünden, gönlünden görürsek daha güzel bir yer olacağını düşünüyoruz. Bu yüzden de bu yılki sloganımız ‘’Söz Küçüğün’’.

  Benim çok özel bir küçüğüm var, torunum Mira Şar… Bu isme dikkat edin, gelecekte de bugün de söyleyecek çok güzel sözleri olacağından ve olduğundan eminim.

  Şimdi sözü ona bırakıyorum…

  Öncelikle anneanneme bana bu güzel sorumluluğu verdiği ve her zaman yanımda olduğu için teşekkür ederim. Anneannemden öğrendiğim çok şey olsa da bence en önemlisi hiçbir şeyin imkansız olmadığıdır. Yaptığı işler bir yana aile ve iş ilişkisini o kadar dengelemiştir ki, bazen çalıştığını unuttuğum olur. Anneannem ne kadar özel bir insan olsa da, bunu herkes yapabilir. İşte ben de bundan bahsedeceğim. Hayatta yapabileceğimiz en kötü üç şey vardır. Bir sevgi kavramından uzak yaşamak. İki,bir şeyi denemeden kendimize o işi yapamayacağımızı söylemek. Üç, zaten olmuş bir şey için etrafımızdaki insanları ve kendimizi incitmek. Beni yanlış anlamayın, ders çıkarmayın demiyorum fakat ders çıkarmak ve bitmiş bir olayın arkasından moralini bozmak aynı şey değildir. Öğrenmede de bu üç kuralı uygulayın. Yaptığınız hatalar için üzülmeyin, onlar sizin fark etmediğiniz, sizi başarıya götüren basamaklar. Ben bunu öğrenemem demeyin, isterseniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Son olarak ise öğrenmeyi sevin , yaptığınız işi sevin, etrafınızdaki insanları sevin, hayatı sevin çünkü yapabileceğiniz en iyi şey o.

  Sadece öğrenmekle yetinmeyin. Yeni fikirler türetin . Herkesin kendine özgü bir düşünce şekli vardır . O yüzden sakın düşünmek bana mı kaldı demeyin, herkesin fikri önemlidir. Sorgulayın , size verilen her şey doğru değildir eğer insanlar sorgulamasaydı şu anda olduğumuz yere asla gelemezdik. Her insan , eğer doğru bakmayı bilirsek, sevilebilir. Değiştirin , bir sorun fark ettiyseniz umursamazlıktan gelmeyin. Çünkü en küçük değişim bile birinin hayatını değiştirebilir. Sevgiyle kalın,

  Mira Şar