10 SORUDA YÖKDİL NEDİR?

 • 10 SORUDA YÖKDİL NEDİR?

  • 6.2.2020

  10 SORUDA YÖKDİL NEDİR?


  1-)Yökdil nedir?
  Yökdil ( Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı),Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri alanlarında İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dil yeterliliğini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan bir sınavdır. Yökdil Sınavı Kasım 2019 itibariyle ÖSYM tarafından yapılmaya başlamıştır.


  2-)Yökdil sınavı ne için uygulanır ve kimler bu sınava katılabilir?
  Yökdil sınavına, üniversiteler tarafından kendilerinden dil yeterlilik puanı istenen adaylar ile Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavlarına başvurmak isteyenler katılabilir.


  3-)Yökdil skoru en az kaç puan olmalıdır ve geçerlilik süresi nedir? Başvurulacak üniversite-okul veya ilgili kuruma göre değişmekle birlikte puan aralığı 100 üzerinden 50-85 aralığındadır.Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.


  4-)Yökdil sınavı dil tazminatı için kullanılabilir mi?
  Hayır, kullanılamaz. Dil tazminatı için YDS ve e-YDS kullanılmaktadır.


  5-)Yökdil sınavı soru dağılımı nasıldır ve sınav süresi nedir?
  Sınav toplamda 80 sorudan oluşmaktadır.İçeriğinde gramer,kelime bilgisi,cümle tamamlama, paragraf tamamlama,anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulma,çeviri ile paragraf okuma ve anlama yer almaktadır.Sınav 180 dakikadır.


  6-) Yökdil sınav merkezleri nerede bulunmaktadır?
  YÖKDİL 30 ilde, toplam 35 sınav merkezinde gerçekleştirilmektedir. Sınav merkezlerine ait güncel listeler http://yokdil.yok.gov.tr/ adresinde sınav öncesi açıklanmaktadır.


  7-)Yökdil yılda kaç kez düzenlenmektedir.?
  Yökdil sınavı yılda 2 kez yapılmaktadır.Güncel sınav tarihleri ÖSYM’nin resmi sayfasından takip edilebilir.


  8-)Yökdil başvurusu nasıl yapılır?
  ÖSYM AİS sayfası üzerinden adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayabilecekler. Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılır.


  9-)Yökdil sınav ücreti ne kadardır ve ödeme nasıl yapılır?
  Bu ücret her sınavda farklılık gösterebilmektedir. 2020 MART ayında yapılacak sınav için başvuru ücreti 130 TL olarak açıklanmıştır. Bu ücreti ÖSYM’nin kartlı ödeme sistemi üzerinden ya da anlaşmalı bankalardan yatırabileceklerdir.


  10-)Yökdil sınav sonuçları kaç gün içerisinde açıklanır?
  Sınav sonuçları ortalama 3 hafta içerisinde açıklanmaktadır.